Statystyki piłkarskie – fakty i mity

Wykreowane szanse – fakty?

Wykreowane szanse

Wykreowane szanse dają dobry obraz spotkania

Statystyki możemy podzielić na ogólne i szczegółowe. Do pierwszych zaliczamy przede wszystkim gole i asysty, z kolei do tych drugich wliczyć można wykreowane szanse, liczbę odbiorów na mecz, średnia ilość uderzeń na bramkę w meczu. To tylko kilka z nich, co oznacza że można je odnieść do wielu płaszczyzn, na których opiera się współczesny futbol.

Dlaczego to właśnie takie a nie inne liczby mają świadczyć o większej jakości jednego piłkarza nad drugim? Z prostej przyczyny – zawodników odpowiadających za defensywę właśnie za ilość przechwytów oraz odbiorów można ocenić niż z tego ile goli oraz asyst zdobył. W przypadku grających w ofensywie jest niemal dokładnie odwrotnie, choć dzisiaj nie jest to tak oczywiste jak kiedyś – obrońcy muszą umieć dzisiaj podłączyć się do akcji na połowie rywala, a napastnicy muszą pomagać na własnej połowie, chroniąc swój zespół przed utratę gola.

Niezwykle ważnym czynnikiem, jaki decyduje o przydatności tych liczb jest siła ligi, w której dany zespół występuje. Nie można przecież porównywać statystyk wybronionych uderzeń bramkarza z ligi półamatorskiej z jego kolegą po fachu grającego w zespole z czołówki światowej.

Przejdźmy teraz do przykładów. Piłkarz wykonujący średnio 5,3 odbioru na mecz, jest lepszy od tego, który dokonuje tego o połowę mniej. Wydaje się logiczne? To nie jest skomplikowane, pod warunkiem, że zawodnik reprezentuje drużynę liczącą się na futbolowej mapie, inaczej mówiąc zachowamy odpowiednie proporcje. Nie inaczej jest w przypadku ofensywnych liczb. Sumując wszystkie wcześniejsze rozważania, można stwierdzić, że te bardziej szczegółowe dane statystyczne lepiej obrazują rzeczywistość, którą jest nam dane oglądać murawach stadionów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *